Zapisane zapytania

Zapisane zapytania

Funkcja Zapisane zapytania jest przydatna, jeśli często korzystasz z pewnego zestawu filtrów wewnątrz feedu tematu, lub jeśli dokonujesz dodatkowych wyszukiwań i chciałbyś śledzić dynamikę tego stanu filtrów. Możesz zapisać i używać w przyszłości dowolnej kombinacji stanów filtrów w panelu filtrów i wyników wyszukiwania słów kluczowych w temacie/tematach. Z zapisanych zapytań możesz korzystać zarówno samodzielnie, jak i z kolegami z Twojego konta. Jeśli utworzysz publiczne zapisane zapytanie, będzie ono dostępne dla wszystkich użytkowników Twojego konta. Zapisane zapytania mogą być również wykorzystywane do ustawiania alertów i wysyłania raportów.

Aby utworzyć zapisane zapytanie, wybierz żądany temat (tematy) lub tag (tagi), wybierz niezbędne filtry w panelu filtrów i/lub wyszukaj żądane słowa kluczowe. Otwórz menu zapisanych kwerend, wprowadź jej nazwę i zapisz.

Przykłady ustawiania zapisanych zapytań

Jak skonfigurować zapisane zapytanie dla publikacji z określonych źródeł


Krok 1. Wybierz temat/tematy, z których chciałbyś otrzymywać publikacje.
Krok 2. W prawym panelu filtra wybierz zakładkę "Źródło", następnie wybierz źródło/źródła, po czym naciśnij "OK".



Krok 3. Aby zapisać stan filtrów, kliknij ikonę dyskietki  na panelu pracy z publikacjami, a następnie kliknij zakładkę "Zapisz zapytanie".
Krok 4. W oknie zapisanego zapytania przejrzyj i wybierz następujące opcje:
  1. "Stan filtrów" - które filtry zostały wybrane do zapisania, w tym przypadku zobaczysz stan filtra dla wybranych źródeł.
  2. Nazwa zapisanego zapytania - wpisz tytuł odpowiadający zastosowanym filtrom lub taki, który będzie zrozumiały dla dalszej pracy z zapytaniem.
  3. "Zapisz jako istniejące" - jeśli masz już zapisane zapytania, kliknięcie spowoduje nadpisanie istniejącego zapytania (które wybierasz w polu "Wybierz zapisane zapytanie")
  4. "Zapisz jako nowe" - zapisywanie bieżącego zapytania.
  5. Możesz zapisać zapytanie jako publiczne, wtedy może być używane przez wszystkich użytkowników konta, lub jako prywatne, wtedy będzie dostępne tylko dla Ciebie.
Krok 5. Kliknij "Zapisz".

Jak ustawić zapisane zapytanie dla publikacji, w których występują określone słowa lub frazy


Krok 1. Wybierz temat/tematy lub wszystkie tematy, z których chcesz otrzymywać publikacje.
Krok 2. Wpisz słowa lub wyrażenia w polu wyszukiwania i naciśnij przycisk OK. W ten sposób otrzymasz publikacje, które zawierają wyszukiwane słowo (słowa) i dotyczą wybranego tematu. Dowiedz się więcej o wyszukiwaniu publikacji w temacie/ach.


Krok 3. Aby zapisać stan filtrów, kliknij ikonę dyskietki  na panelu pracy z publikacjami, a następnie kliknij zakładkę "Zapisz zapytanie".
Krok 4. W oknie zapisywania zapytania przejrzyj i wybierz następujące opcje: status filtra, nazwa zapytania, Zapisz jako istniejące lub Zapisz jako nowe, Zapisz jako zapytanie publiczne lub prywatne.
Krok 5. Kliknij "Zapisz".

Zwróć uwagę:
  1. Jeśli do wyszukiwania używasz długiej frazy (np. tytuł artykułu), upewnij się, że nie zawiera ona dodatkowych znaków, np. przecinków, kropek, wykrzykników i pytajników. Znaki, które powinny być wykluczone z zapytania wyszukiwawczego: ! , . ; ? =#№$/\
  2. W zapytaniach Semantrum nie jest rozróżniana wielkość liter. To znaczy, że zapytania Warszawa lub warszawa będą dokładnie takie same.

Jak używać zapisanych zapytań


Krok 1. Aby użyć zapisanego zapytania, kliknij ikonę dyskietki na panelu pracy z publikacjami, a następnie kliknij zakładkę "Zarządzaj zapytaniami".


 
Krok 2. Na wyświetlonej liście zapisanych zapytań przejrzyj i wybierz, czy chcesz zastosować zapytanie bez zapisanego zakresu dat, czy z zapisanym zakresem dat.



Wcześniej zapisany zakres dat to okres, który został wybrany w panelu filtra podczas zapisywania zapytania. Możesz użyć zapisanego zapytania z zapisanym zakresem dat, jeśli musisz pracować z tym samym okresem przez długi czas (na przykład podczas przygotowywania raportu rocznego). W innych przypadkach użyj zapisanego zapytania z wybranym zakresem dat (aktualny stan filtrów według okresu).

Usuwanie zapisanego zapytania

Jeśli zapisane zapytanie nie jest już potrzebne, można je usunąć z systemu. W tym celu przejdź do menu wykorzystania zapytań i kliknij ikonę Usuń zapytanie.

Zwróć uwagę: 
Możesz usunąć tylko te zapisane zapytania, które sam stworzyłeś.

Ustawianie alertów na zapisanych zapytaniach

Możesz otrzymywać e-maile lub alerty Telegrama, gdy do systemu trafią dokumenty odpowiadające Twoim zapisanym zapytaniom. Jak skonfigurować newslettery na podstawie zapisanych zapytań.

Życzymy miłego korzystania z systemu Semantrum!
    • Related Articles

    • Newslettery (alerty) w Semantrum: przegląd funkcji

      Aby być na bieżąco z wydarzeniami medialnymi dotyczącymi marki, osoby lub innego ważnego tematu, użytkownicy Semantrum mają możliwość subskrypcji newsletterów w formie raportów, streszczeń albo listy publikacji w formacie docx. lub xlsx. Za pomocą ...
    • Jak skonfigurować konto

      Dla efektywnej pracy w systemie można dostosować elementy wyglądu systemu, a także dodać kilka rodzajów przydatnych narzędzi (powiadomienia o nowych publikacjach, tagach i autotagach, zapisane zapytania itp.). W ustawieniach użytkownika można ...
    • Szybki start

      Jeśli dopiero zaczynasz pracę w Semantrum – ten artykuł jest dla Ciebie. Witamy! Ten i inne materiały pomogą Ci wykorzystać możliwości systemu w celu uzyskania najlepszego rezultatu. Na początek zapoznaj się z głównymi możliwościami systemu ...
    • Jak ustawić otrzymywanie nowych publikacji według tematu w Telegramie

      Jeśli chcesz otrzymywać listę nowych publikacji na swój temat / tematy w Telegramie, musisz wykonać pewną listę kroków, aby skonfigurować pożądany newsletter.   Zwróć uwagę: tylko uprawniony użytkownik systemu może osobiście założyć sobie newsletter. ...
    • O systemie Semantrum: podstawowe funkcje

      Semantrum to system online do monitorowania i analizy reputacji. System wyszukuje wzmianki o markach, firmach, organizacjach, osobach i innych słowach kluczowych Twoich i Twoich konkurentów w bazie danych zebranej z mediów internetowych, mediów ...