Під час пошуку словосполучень у темі система здійснює пошук публікацій, у яких є обидва слова із словосполучення (або більше, якщо використовується фраза або речення), але при цьому система не враховує місця знаходження цих слів у текстах. Тобто, у знайдених публікаціях слова із словосполучення у пошуку можуть не знаходитись поряд.
Для того, щоб знайти саме словосполучення (тобо слова, розташовані поряд у визначеному порядку), використовуйте лапки. Словосполучення чи фрази у лапках система буде шукати в заданому написанні та зі стійким порядком слів.
Наприклад: "український дипломат"
Зверніть увагу:
Система автоматично визначає закінчення слів у пошуку та знаходить те ж слово із іншим закінченням. Однак, словосполучення у лапках система буде шукати саме так, як воно написано. Так, якщо запит написаний як "український дипломат", словосполучення українського дипломата не буде знайдене за таким запитом.
Наприклад: "українськ* дипломат*"
У такий спосіб, знайдуться тексти, у яких обидва слова виступають у різних словоформах (з різними закінченнями), наприклад, "української дипломатії" або "українського дипломата" і тд.
За допомогою ]N (замість N ставите числа від 1 до 9) можна вказувати, скільки саме може бути літер, які змінюються. Наприклад, якщо вас цікавить словосполучення "дипломат України" та "дипломат український", ви можете знайти ці словосполучення одним запитом:
Наприклад: "дипломат* україн]6"
Зверніть увагу:
- Лапки завжди повинні бути збалансовані, тобто,
відкривальна " завжди має
супроводжуватися закривальною ".
- Зверніть увагу на те, щоб у запиті не було зайвих символів, наприклад, ком, точок, знаків оклику та запитання. Символи, які варто видаляти із пошукового запиту: ! , . ; ? = # № $ / \
- Запити у Semantrum не чутливі до регістру. Тобто запити місто Київ та місто київ будуть абсолютно однаковими.
Що робити, якщо...
Ви не знайшли потрібної публікації:
1. Перевірити, чи немає помилок у пошуковому запиті, звернути увагу, чи не видає помилку система під час пошуку через використання спеціальних символів.
2. Якщо ви не бачите в вашому акаунті публікації із потрібного Інтернет ЗМІ, перевірте, чи у статті є ключові слова, які присутні у налаштуваннях ваших тем. Перевірте також, наскільки давно опублікована стаття. Якщо час її публікації не перевищує 10-30 хвилин, публікація може ще не бути опрацьованою.
3. Якщо ключові слова у публікації є, і публікація дійсно повинна була потрапити у тему, зверніться до вашого менеджера підтримки або напишіть у чат в системі. Наші менеджери підкажуть вам, чому публікації немає в акаунті, та визначать необхідні кроки для додавання джерела до моніторингу у системі.
Гарного користування системою Semantrum!