Co to jest dashboard i jakie są jego funkcje

Co to jest dashboard i jakie są jego funkcje

Co to jest dashboard?

Dashboard to narzędzie do wizualizacji wyników monitoringu, zestaw interaktywnych wykresów i wskaźników, które są dostosowane do jednego lub więcej tematów. Korzystanie z dashboardu znacznie upraszcza proces analizy danych, ponieważ w wygodnej formie otrzymujesz podsumowanie danych z całego konta.

Specjaliści Semantrum stworzyli standardowy dashboard, który pozwala odczuć główne zalety tej metody wizualizacji danych. Standardowe dashboardy pozwalają na monitorowanie głównych wskaźników (liczba wzmianek, dynamika, zasięg, podział według sentymentu, ratingi źródeł, role, porównanie tematów, tagi wzmianek) i ta metryki (Indeks widoczności w mediach, Indeks lojalności mediów), filtrować dane według wielu parametrów, otrzymywać dane według krajów źródeł wzmianek na mapach, analizować wzmianki w sieciach społecznościowych. Dashboard jest aktualizowany według harmonogramu, który można dostosować do Twoich potrzeb.
 


Dodatkowo dashboard może być dostosowany do Twoich potrzeb. Możesz dodać potrzebne wykresy, wyświetlić niezbędne wskaźniki zbiorcze, wyświetlić KPI, dodać potrzebne filtry, zmienić kolory, dodać swoje logo. Dashboard może wykorzystać prawie wszystkie cechy wzmianek, które otrzymujesz w Semantrum, a także można dodać inne metryki zgodnie z Twoimi życzeniami. Do spersonalizowanego dashboardu możesz też dodać dowolne swoje dane, np. dane o ruchu na stronie z Google Analytics.

Czy potrzebuję dashboardu?

Teraz wystarczy jeden szybki rzut oka na pierwszą stronę dashboardu, aby zrozumieć obraz dnia. Główne metryki w dynamice w porównaniu do poprzedniego okresu pozwolą zrozumieć istniejące czynniki ryzyka czy popularność wybranego tematu w mediach.
W przeciwieństwie do graficznego trybu prezentacji danych (tryb "Wykresy"), w dashboardach można uzyskać głębszą analizę danych, w tym pod kątem zasięgu odbiorców, porównania większej liczby tematów itp. W niestandardowych dashboardach można uzyskać analizę osobistych metryk i KPI, a także dostosować kolorystykę wykresów do marki klienta za pomocą logo lub innych obrazów.

Czy będę miał dashboard na swoim koncie?

Dostępność dashboardów jest zależna od Twojej taryfy. Twój menedżer sprzedaży doradzi Ci w sprawie pakietów taryfowych lub możliwości dodania dashboardu do obecnej taryfy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czy potrzebujesz dashboardu, napisz do swojego menadżera wsparcia lub na czacie w systemie.

Jak często aktualizowane są dashboardy?

Standardowa częstotliwość aktualizacji dashboardu to raz dziennie (w nocy lub rano). Ale harmonogram aktualizacji może być dostosowany do Ciebie.

Co mogę uzyskać w standardowych dashboardach?

Dzięki Semantrum dashboard możesz:
  1. zbierać i filtrować statystyki dotyczące liczby wzmianek i liczby kontaktów z publicznością na Twój temat w wybranym okresie;
  2. nalizować rozkład wzmianek według sentymentu, typów mediów, ról, według krajów źródeł (na mapie) w procentach i ilościowo;
  3. uzyskać wizualizacje kluczowych wskaźników wydajności: Indeks widoczności w mediach, Indeks lojalności mediów;
  4. uzyskać ilościowe i jakościowe porównanie konkurencji, śledzić zmiany wskaźników w porównaniu z poprzednim okresem;
  5. śledzić dynamiki według tagów;
  6. przeglądać ratingi źródeł według rodzaju mediów, ratingi influencerów w sieciach społecznościowych;
  7. obierać wykresy w różnych typach danych.

Domyślnie dashboard składa się z 4 stron:
  1. Analiza tematu;
  2. Porównanie tematów (w przypadku, gdy masz więcej niż 1 temat na swoim koncie);
  3. Porównanie tagów (w przypadku, gdy Twoje konto zawiera tagi lub autotagi);
  4. Źródła i influencerzy (na życzenie).

Pierwsza strona "Analiza tematu" zawiera szeroki zakres wykresów i wskaźników, które są najczęściej wykorzystywane i dostarczają wyczerpujących informacji o temacie: liczba wzmianek, zasięg publiczności, ton, dynamika wzmianek i zasięgu, typy mediów, dynamika według typów mediów, ratingi źródeł i autorów, podział według ról, rating krajów źródeł, kraje źródeł na mapie itp.
Na drugiej i trzeciej stronie otrzymasz porównanie tematów i tagów ze sobą. W panelu filtrów możesz również wybrać, które tematy/tagi/typy tagów będą porównywane na wykresach. Dzięki tym stronom dashboardu możesz na przykład porównać wyniki swojej firmy i konkurencji (jeśli takie są skonfigurowane na Twoim koncie) lub wyniki mówców Twojej firmy (jeśli takie tagi są skonfigurowane na Twoim koncie). Dodatkowo będzie można zobaczyć ranking tematów według wskaźników efektywności (Indeks widoczności w mediach, Indeks lojalności mediów) oraz zintegrowaną wizualizację głównych wskaźników tematów/tagów w postaci wykresów bąbelkowych.
Czwarta strona poświęcona jest tabelom do analizy źródeł i autorów, którzy wspominali o Twoich tematach i tagach. Będziesz miał okazję dowiedzieć się więcej o źródłach, przeanalizować typy publikacji w danym temacie i według tagów, przeanalizować zachowania autorów w sieciach społecznościowych, prześledzić linki do podstawowych źródeł interesujących Cię postów/publikacji. Ten wgląd może być przydatny, jeśli szukasz możliwości nowych partnerstw lub potrzebujesz śledzić autorów nietypowej aktywności w negatywnych wzmiankach o Twojej marce.

Jak zacząć korzystać z dashboardu?

Aby wyświetlić dashboard, musisz upewnić się, że jest on już połączony z Twoim kontem. Jeśli dashboard jest już połączony z Twoim kontem, możesz go wyświetlić, przechodząc do menu głównego swojego konta i klikając w zakładkę "Infografika".


Gotowe! Oto pierwsza strona Twojego dashboardu i możesz rozpocząć pracę z interaktywnymi wykresami.
 
Zwróć uwagę:
  1. Jeśli w "Menu głównym" nie znajdziesz zakładki "Infografiki", a dashboard powinien być na Twoim koncie, skontaktuj się ze swoim managerem wsparcia lub napisz na czacie systemowym.
  1. Czasami po otwarciu dashboardu może pojawić się pusta strona przy takim logo   oznacza to, że trzeba poczekać kilka minut na załadowanie się danych :)

Jak używać standardowy dashboard 

Nawigacja w dashboardu 

Aby przejść do pełnoekranowego trybu wyświetlania dashboardu, kliknij . W prawym górnym rogu dashboardu. W górnych rogach dashboarda zobaczysz przycisk umożliwiający przejście do następnej/poprzedniej strony. 
Niektóre karty lub wykresy mają ikonę informacyjną. Po najechaniu na tę ikonę uzyskasz informacje o metryce na wykresie lub karcie, a po jej kliknięciu przejdziesz do odpowiedniej strony w bazie wiedzy.
 


W polu wyboru tematu na pierwszej stronie dashboardu należy wybrać temat, na który chcemy wyświetlić infografikę. Wykresy zostaną natychmiast przebudowane zgodnie z danymi na ten temat.
Niektóre wykresy pozwalają zobaczyć dodatkowe dane. Na przykład na wykresach z typami mediów znajdują się przyciski "Ujawnić media społecznościowe". Jeśli go klikniesz, zobaczysz szczegółowe informacje na temat konkretnych sieci społecznościowych na tych wykresach. Ponowne naciśnięcie przycisku spowoduje powrót do trybu przeglądania danych zbiorczych dla wszystkich sieci społecznościowych. Niektóre wykresy pozwalają na przełączenie się na oglądanie wartości względnych (procentowych). Aby to zrobić, kliknij przycisk "Procentowo".

Filtry i interaktywność

Filtry możesz stosować w panelu po lewej stronie dashboardu. W filtrach można wybrać wiele wartości. Aby to zrobić, przytrzymaj klawisz Ctrl na klawiaturze i wybierz kolejno potrzebne wartości. Wybrane filtry są synchronizowane na wszystkich stronach dashboardu.  Na przykład, jeśli wybierzesz pewien okres na pierwszej stronie, otrzymasz dane na innych stronach dashboardu dla tych samych dat.
Możesz również kliknąć na dowolny obszar wykresów, a na tej stronie dashboardu wykresy zostaną uporządkowane zgodnie z wybranym parametrem. Jeśli klikniesz na negatywną sekcję  w wykresie "Rozkład sentymentu według kontaktów", wszystkie wykresy na stronie zostaną uporządkowane zgodnie z negatywnym filtrem.

Jak wyczyścić wybrane filtry?

Jeśli kliknąłeś filtr bezpośrednio na widżecie i nie możesz go cofnąć, po prostu odśwież stronę lub kliknij gumkę na górze pola wyboru tematu.

Jak wybrać krok czasowy na wykresach z dynamiką?

W zależności od okresu wybranego w panelu filtrów, możliwe jest wybranie kroku czasowego na wykresach z dynamiką. Pozwala na wybór następujących okresów - dzień, miesiąc, rok.  
Domyślnie dane w dashboardzie są filtrowane według stanu na ostatni miesiąc, jeśli nie widzisz całego wymaganego zakresu w filtrze daty, skontaktuj się z menedżerem wsparcia lub napisz na czacie systemowym.
 

Zwróć uwagę:
  1. Niektóre elementy są tłumaczone zgodnie z językiem interfejsu przeglądarki, w której otwierasz dashboard, na przykład mapa krajów pochodzenia źródeł itp.
  2. Dashboard może zawierać tylko te dane, które są wyświetlane na Twoim koncie, chyba że podasz systemowi dodatkowe dane.

Eksport danych

Dane z każdego wykresu mogą być eksportowane w różnych formatach .xlsx, .csv lub jako obrazy.
 

Miłego korzystania z systemu Semantrum!

    • Related Articles

    • O systemie Semantrum: podstawowe funkcje

      Semantrum to system online do monitorowania i analizy reputacji. System wyszukuje wzmianki o markach, firmach, organizacjach, osobach i innych słowach kluczowych Twoich i Twoich konkurentów w bazie danych zebranej z mediów internetowych, mediów ...
    • Co jest tematem i obiektom monitoringu?

      Co jest tematem i obiektom monitoringu? Temat - to zestaw słów kluczowych opisujących obiekt twojego monitorowania (co dokładnie monitorujesz w przestrzeni medialnej) i które będą wykorzystywane do wyszukiwania wzmianek według typów źródeł ...
    • Co to jest wielkość (waga) źródła

      Co to jest wielkość (waga) źródła? Wielkość lub waga źródła to stopień jego ważności i wpływu, który określa się na podstawie liczby odwiedzających, widzów lub subskrybentów w zależności od rodzaju mediów. Istnieją 4 rozmiary źródeł: bardzo duże, ...
    • Automatyczna analiza wizualna (tryb Wykresy)

      Co to jest tryb "Wykresy" Tryb Wykresy daje dostęp do szybkiej wizualnej analizy wzmianek według wybranych filtrów. Prezentowane są tu główne wykresy statystyk ilościowych wzmianek. W trybie Wykresy dostępnych jest kilka zakładek z pogrupowanymi ...
    • Czym są tagi i jak mogę ich używać?

      Co to jest tag? Jest to znak, który może być umieszczany automatycznie lub ręcznie na publikacjach. Jest to rodzaj funkcji klasyfikacyjnej. Tagi pozwalają na filtrowanie publikacji, generowanie na nich wykresów oraz eksport danych do raportu. Można ...